Zegar ścienny – modna i praktyczna dekoracja wnętrz

Zegar to cenna i praktyczna dekoracja ścienna, która powinna być dobrana do rodzaju i stylu wnętrza. Warto dowiedzieć się, jakie wyróżnia się rodzaje zegarów ściennych oraz jak je dopasować do danego pomieszczenia.

Jakie rodzaje zegarów ściennych wyróżniamy ze względu na mechanizm działania?

Ze względu na mechanizm działania wyróżniamy następujące rodzaje zegarów:
● kwarcowe – czas na tych zegarach odmierzany jest za pomocą kryształu kwarcu, który pod wpływem prądu drga w równych odstępach czasu;
● mechaniczne – działanie tych zegarów polega na pracy kół zębatych i wahadła;
● elektroniczne – te zegary odmierzają czas dzięki generatorowi wzorcowemu, wynik podawany jest na wyświetlaczu.

Analogowy czy cyfrowy zegar ścienny – który lepszy?

Zaletą zegarów analogowych jest to, że występują w różnych obudowach, na przykład metalowych, szklanych, plastikowych, czy też drewnianych. Ich tarcze są klasyczne, ale zazwyczaj zachwycają różnym wzornictwem. Zegary cyfrowe wyróżniają się tym, że łatwiej jest na nich dostrzec wynik, czyli dokładną godzinę. Posiadają także więcej funkcji – można z nich na przykład odczytać temperaturę, datę, dzień tygodnia, ciśnienie powietrza czy też
jego wilgotność. Mogą one również służyć jako budzik. Który będzie lepszy? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Jeśli ktoś uwielbia prostotę i klasykę, to powinien zdecydować się na zegar analogowy. Osoby lubiące elektronikę i odczytywanie różnych pomiarów, powinny wybrać zegar cyfrowy.

Zegary ścienne – popularne wzornictwo

Zegary ścienne projektowane są na podstawie trzech popularnych styli. Wyróżniamy więc
modele:
● retro – określane jako klasyczne, wzorowane na zegarach antycznych,
charakteryzują się drewnianą obudową i bogatymi dekoracjami;
● nowoczesne – odznaczają się metalowymi lub szklanymi obudowami, zazwyczaj
pozbawione są cyferblatu, cechują się minimalizmem;
● designerskie – mają nietypowe kształty, są wyraziste i niepowtarzalne.

Jak dobrać zegar ścienny do wnętrza?

Wybierając zegar ścienny, powinno się przede wszystkim dobrać go do wielkości pomieszczenia oraz panującej w nim aranżacji. Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim najlepszym wyborem będą zegary minimalistyczne. W przypadku pomieszczeń loftowych świetnie sprawdzą się różne designerskie modele. Zaś w klasycznych wnętrzach warto sięgnąć po ozdobne i bogate w detale ścienne zegary. Warto tutaj jeszcze dodać, że ta dekoracja musi być dopasowana do wielkości danego pomieszczenia, jak i do rozmiarów ściany, którą ma zdobić. W niewielkich przestrzeniach nie poleca się wieszania okazałych, dużych zegarów, ponieważ mogą one przytłoczyć wnętrze.

Czy zegar ścienny jest dobrym pomysłem na prezent?

Zegar symbolizuje uciekający, przemijający czas. Dlatego bywa on źle odbierany, gdy jest wręczany jako prezent. Czy zatem warto go komuś podarować? Oczywiście, że tak. Jednak zanim go kupisz, zwróć uwagę na to, czy osoba, której chcesz go sprezentować, nie jest przesądna i czy ucieszy się z takiej dekoracji. Zegar ścienny to wyjątkowy element dekoracyjny, który może dodać pomieszczeniom wyjątkowego i niebanalnego charakteru.

Nasz sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.