Jak wybrać idealny obraz do salonu?

Najpopularniejszą dekoracją ścienną w większości wnętrz są obrazy. Mogą one znacząco odmienić wygląd każdego salonu, jeśli będą odpowiednio dopasowane. Dlatego warto dowiedzieć się, na co w szczególności zwrócić uwagę podczas wybierania idealnego obrazu.

Znalezienie najlepszego miejsca na obraz

Przed zakupem obrazu, w pierwszej kolejności trzeba przemyśleć, w którym miejscu w salonie będzie on się najlepiej prezentował. Jednym z popularnych wyborów jest zawieszenie tej dekoracji ściennej nad sofą – dzięki czemu tworzy się harmonijną kompozycję strefy przeznaczonej dla relaksu. Innym również częstym miejscem wybieranym na powieszenie obrazu jest ściana nad komodą – w tym przypadku można doskonale połączyć dekorację z innymi dodatkami, na przykład ze zdjęciami lub figurkami. Kolejnym polecanym miejscem na obraz jest ściana nad stołem – dekoracja będzie przyciągała wzrok przy każdym posiłku. Warto tutaj wspomnieć o tym, aby nie wieszać obrazu nad telewizorem, ponieważ może on odwracać uwagę od oglądanego filmu czy programu.

Wybór odpowiedniego rozmiaru obrazu

Po wybraniu idealnego miejsca na obraz należy przejść do określenia jego rozmiaru. Wielkość tej dekoracji ściennej musi być dopasowana do dostępnej przestrzeni. Jeśli powierzchnia jest niewielka, to najlepszym zakupem będzie obraz o podobnym rozmiarze bądź zawieszenie kilku małych obrazków o zbliżonej tematyce. Przy dużej przestrzenni ściennej można zdecydować się na dekorację o większej powierzchni, trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić z rozmiarem obrazu i nie przyćmić klimatu salonu.

Wybór ramy obrazu

Kolejną ważną kwestią przy zakupie idealnego obrazu do salonu jest jego rama. Wybór ram jest bardzo duży, dostępne są między innymi błyszczące, nowoczesne, metalowe, drewniane czy też stalowe ramy. Która będzie najlepszym zakupem? To zależy od upodobań i gustu właściciela obrazu. Może on także zdecydować się na obraz malowany na płótnie, który nie posiada ramy. W przypadku wieszania kilku obrazów w jednym pomieszczeniu warto zadbać o to, aby wszystkie ramy były wykonane z takiego samego materiału i były w tym samym kolorze. Dzięki czemu zachowa się harmonijną przestrzeń w swoim salonie.

Dopasowanie obrazu do wystroju salonu

Ostatnią bardzo ważną sprawą dotyczącą zakupu obrazu, jest dopasowanie go do wystroju salonu. Najlepiej zdecydować się na taką tematykę, która będzie łączyła się ze stylem pomieszczenia, na przykład:

 • w salonie urządzonym w stylu minimalistycznym i nowoczesnym – świetnie
  będzie komponował się obraz przedstawiający architekturę wielkich miast czy też
  ich symboli;
 • w salonie urządzonym w stylu klasycznym – najlepiej sprawdzi się obraz o
  tematyce górskich krajobrazów lub kwiatowych kompozycji;
 • w salonie urządzonym w stylu śródziemnomorskim – dobrym wyborem będzie
  obraz z morskimi pejzażami.

Idealnie dobrany obraz z pewnością doda charakteru każdemu pomieszczeniu. Warto pamiętać, aby nie przesadzać z ilością, jak i wielkością takiej dekoracji w jednym wnętrzu, ponieważ może ona przytłoczyć całą aranżację i stworzyć uczucie chaosu w salonie.

Nasz sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.